Opti A | Opti B | Teeny  | 420er  |  29er | 49er  |  505er | Pirat | J/24
 
Opti A Mike Przbyl        
   Rahnsdorfer Opti-Pokal 2011, SCBG (09./10.04.2011) Platz 19 von 108
   Tegeler Jüngstenfestival, TSC (21./22.05.2011) Platz 11 von 34
   Opti-Pfingst-Festival 2011, PYC (11.-13.06.2011) Platz 17 von 65
   LJüM-BG/Werbellinseeregatta 2011, SVSF (18.-19.06.2011) Platz 4 von 43
   IDJüM 2011, KYC (30.07.-05.08.2011) Platz 103 Platz 103 von 299
   Spandauer Opti-Cup 2011, SpYC (27./28.08.2011) Platz 16 von 71
   Müggelschlößchen-Cup 2011, SGaM (10./11.09.2011) Platz 10 von 60
   LJüM-B 2011, YCBG (24./25.09.2011) Platz 23 von 102
  Tobias Jacobs        
   Rahnsdorfer Opti-Pokal 2011, SCBG (09./10.04.2011) Platz 94 von 108
   North-Sail-Opticup Scharmützelsee 2011, SGS (07./08.05.2011) Platz 20 von 55
   Havel Cup 2011, HC (14./15.05.2011) Platz 32 von 50
   Tegeler Jüngstenfestival, TSC (21./22.05.2011) Platz 33 von 34
   Opti-Pfingst-Festival 2011, PYC (11.-13.06.2011) Platz 55 von 65
  Philipp Hebig        
   North-Sail-Opticup Scharmützelsee 2011, SGS (07./08.05.2011) Platz 16 von 55
   Tegeler Jüngstenfestival, TSC (21./22.05.2011) Platz 24 von 34
   Opti-Pfingst-Festival 2011, PYC (11.-13.06.2011) Platz 45 von 65
           
Opti B Luis Fraedrich        
   North-Sail-Opticup Scharmützelsee 2011, SGS (07./08.05.2011) Platz 125 von 129
   LJüM-BG/Werbellinseeregatta 2011, SVSF (18.-19.06.2011) Platz 47 von 54
   Far East Opti B-Cup 2011, SCN (25./26.06.2011) Platz 37 von 70
   Jörsfelder Opti 2011, JSC (17./18.09.2011) Platz 42 von 92
  Martin Jacobs        
   WGSO-Regatta, WGSO ((21./22.05.2011) Platz 5 von 18
   Opti-Pfingst-Festival 2011, PYC (11.-13.06.2011) Platz 90 von 103
   Far East Opti B-Cup 2011, SCN (25./26.06.2011) Platz 57 von 70
   Jörsfelder Opti 2011, JSC (17./18.09.2011) Platz 85 von 92
           
Teeny          
           
           
420er Tim Freiheit / Jacob Siebert (SGW)        
   Wannsee-Pokal 2011, VSaW (07./08.05.2011) Platz 19 von 41
   Sea Cup North 2011, SCN (04./05.06.2011) Platz 9 von 22
   Rahnsdorfer 420er Pokal 2011, SVR (18./19.06.2011) Platz 6 von 20
   Warnemünder Woche 2011, WSC (08.-10.07.2011) Platz 26 von 27
   IDJM Steinhude 2011, SVG (30.07.-06.08.2011) Platz 73 von 104
   FSN-Cup Warnemünde, YCW (10./11.09.2011) Platz 53 von 79
  Julius Langrehr / Konstantin Kollehn        
   Hugo Bräuer Preis 2011, WSV1921 (30.04.-01.05.2011) Platz 6 von 11
   Sea Cup North 2011, SCN (04./05.06.2011) Platz 14 von 20
   Rahnsdorfer 420er Pokal 2011, SVR (18./19.06.2011) Platz 16 von 22
   Vier-Zwo-Cup 2011, JSC (10./11.09.2011) Platz 3 von 16
  Philipp Hebig / Tobias Jacobs        
   Vier-Zwo-Cup 2011, JSC (10./11.09.2011) Platz 9 von 16
   LJM-B Müggelsee 2011, TSC (24./25.09.2011) Platz 20 von 50
  Erik Kliche (TSV) / Tobias Jacobs        
   Spandauer Eis-Cup 2011, SpYC (08./09.10.2011) Platz 9 von 21
  Jan-Mauricio Berhold (JSC) / Joshua Fraedrich        
   Sea Cup North 2011, SCN (04./05.06.2011) Platz 11 von 20
   Scharmützelsee Woche 2011, SSVAW (11./12.06.2011) Platz 20 von 23
   Rahnsdorfer 420er Pokal 2011, SVR (18./19.06.2011) Platz 20 von 22
   Vier-Zwo-Cup 2011, JSC (10./11.09.2011) Platz 13 von 16
  Antonia Katthaen / Luisa Weber        
   Vier-Zwo-Cup 2011, JSC (10./11.09.2011) Platz 15 von 16
   Spandauer Eis-Cup 2011, SpYC (08./09.10.2011) Platz 17 von 21
  Lisa Hofmann (SKN) / Finja Berresheim        
   IDJM Steinhude 2011, SVG (30.07.-06.08.2011) Platz 66 von 104
           
29er Anne Esterl / Pia Esterl        
   Wittensee-Fight 2011 (30.04./01.05.2011) Platz 13 von 23
   Wannsee-Pokal 2011, VSaW (07./08.05.2011) Platz 3 von 10
   Berliner 29er Tage 2011, TSC (21./22.05.2011) Platz 2 von 10
   Pfingstbusch / YES 2011, KYC (11.-13.06.2011) Platz 49 von 56
   IDM Walchensee 2011 (09.-12.07.2011) Platz 35 von 44
   EM 2011 Lago Maggiore, SUI (18.-23.07.2011) Platz 133 von 155
   Mosquito-Cup LM SHS 2011, Flensburg (03./04.09.2011) Platz 12 von 30
   Seglerhauspreis 2011, VSaW (17./18.09.2011) Platz 1 von 8
   Wittensee-Finale 2011, WSCW (24./25.09.2011) Platz 13 von 22
   IDJM 2011, VSaW (08.-10.10.2011) Platz 32 von 42
   Joachim-Hunger-Gedächtnis-Preis 2011, VSaW (22./23.10.2011) Platz 2 von 10
  Jannik Jacobi / Joshua Reuhl (CNFT)        
   Wannsee-Pokal 2011, VSaW (07./08.05.2011) Platz 5 von 10
   Pfingstbusch / YES 2011, KYC (11.-13.06.2011) Platz 44 von 56
   Seglerhauspreis 2011, VSaW (17./18.09.2011) Platz 3 von 8
  Zoe Klinke / Finja Berresheim        
   Wannsee-Pokal 2011, VSaW (07./08.05.2011) Platz 9 von 10
   Pfingstbusch / YES 2011, KYC (11.-13.06.2011) Platz 55 von 56
  Zoe Klinke / Enno Trebs        
   Berliner 29er Tage 2011, TSC (21./22.05.2011) Platz 6 von 10
  Julia Klähne / Laura Häusser        
   Seglerhauspreis 2011, VSaW (17./18.09.2011) Platz 4 von 8
           
49er Erik Heil / Thomas Plößel        
   Princess Sofia Trophy 2011, ESP (02.-09.04.2011) Platz 15 von 70
   Worldcup Hyeres 2011, FRA (22.-29.04.2011) Platz 23 von 67
   Scandia Sail for Gold 2011, GBR (05.-11.06.2011) Platz 26 von 44
   Kieler Woche 2011, KYC (18.-22.06.2011) Platz 8 von 48
   EM Helsinki 2011, FIN (08.-13.07.2011) Platz 7 von 25
   Travemünder Woche 2011, LYC (26.-31.07.2011) Platz 5 von 40
   IDM Travemünde 2011 (29.09.-03.10.2011) Platz 1 von 14
           
505er          
           
           
Pirat Björn Helms / Marc Helms        
   Preis der Malche/LM-B 2011, TSC (22.-24.04.2011) Platz 5 von 19
   Sea Cup North 2011, SCN (04.06.-05.06.2011) Platz 4 von 13
   IDM Saaler Bodden 2011, SCR (13.-17.07.2011) Platz 10 von 27
   Nebelpokal Güstrow 2011, (08./09.10.2011) Platz 9 von 34
  Svenja Thoroe / Butze Bred / Marc Helms        
   Meisterschaft der Meister 2011, HSC (29./30.10.2011) Platz 5 von 27
  Arne Clauß (JSC) / Christine Schmeißer        
   Willi-Möllmer-Gedächtnispreis 2011, SCO (09./10.04.2011) Platz 3 von 12
   Sea Cup North 2011, SCN (04.06.-05.06.2011) Platz 3 von 13
   IDM Saaler Bodden 2011, SCR (13.-17.07.2011) Platz 18 von 27
   Fall-Beil 2011, JSC (10./11.09.2011) Platz 4 von 17
  Willem van der Wal / Patrick Stadler        
   Goldenes Beil Seddinsee 2011, SCK (14./15.05.2011) Platz 11 von 13
   Sea Cup North 2011, SCN (04.06.-05.06.2011) Platz 13 von 13
   Fall-Beil 2011, JSC (10./11.09.2011) Platz 16 von 17
  Willem van der Wal / Tobias Jacobs        
   Preis der Malche/LM-B 2011, TSC (22.-24.04.2011) Platz 19 von 19
           
J/24 Corina Thiermann, Andrea Loth, Britta Heil, Anja Dethlefsen,
Julia Skowronski, Jasmin Müller
   
   Frühjahrsverbandsregatta 2011, HSC (26./27.03.2011) Platz 19 von 21
   Spring Cup Medemblik, NED (07./08.05.2011) Platz 7 von 9
   Elbe-Pokal-Regatta 2011, BSC (14./15.05.2011) Platz 10 von 13
   Wannsee Woche 2011, PYC (03.-05.06.2011) Platz 19 von 20
   Kieler Woche 2011, KYC (23.-26.06.2011) Platz 27 von 35
   Sanduhr-Regatta 2011, MSC (27./28.08.2011) Platz 7 von 9
   Senats-Preis Berlin 2011, BYC (15./16.10.2011) Platz 12 von 15
   Väterchen Frost 2011, HSC (12./13.11.2011) Platz 21 von 27
           
Joomla templates by a4joomla